Prof. Dr. Güler ARAS

Kurucu Direktör & Merkez Müdürü
Güler ARASGüler ARAS
Güler Aras

Biyografi

Yıldız Teknik Üniversitesi Finans Kurumsal Yönetim ve Sürdürülebilirlik Merkezi kurucu direktörlüğünü yürüten ve Finans Anabilim Dalı’nda profesör olarak görev yapan Güler Aras, uzun yıllar İİBF Dekanlığı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevlerini sürdürmüştür. İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri`nde çeşitli üniversitelere misafir profesör ve araştırmacı olarak davet edilen Profesör Aras, 2014-2015 döneminde Georgetown Üniversitesi McDonough School of Business Center for Financial Market and Policy’de misafir profesör olarak bulunmuş, önemli proje ve araştırmalarını orada sürdürmüştür. Finans, kurumsal yönetim, kurumsal sürdürülebilirlik ve entegre raporlama konularında akademi ve iş dünyasında önemli çalışmalara öncülük eden Aras, aynı zamanda bir sivil toplum lideridir. Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi (IIRC) Elçisi olan Aras, kurucu başkanlığını yaptığı Entegre Raporlama Türkiye Ağı (ERTA) ile global bir girişime öncülük etmiştir.

Profesör Aras’ın 25`in üzerinde kitap, çok sayıda makale ve tebliğ olmak üzere 300’den fazla eseri ve çeşitli ödülleri ile ulusal ve uluslararası tamamlanmış çok sayıda projesi bulunmaktadır. Emerald tarafından yayınlanan “Journal of Capital Market Studies” dergisinin kurucu editörlüğünü yürütmekte olan Aras, Routledge tarafından yayınlanan “Finance, Governance and Sustainability” kitap serilerinin editörlüğünü yapmaktadır. Accountancy Europe Kurumsal Yönetim Çalışma Gurubu üyesi olan Aras, çok sayıda ulusal ve uluslararası mesleki ve akademik organizasyonun kurucusu, üyesi ve yönetim kurulu üyesidir. Aras, mevcut görevlerinin yanı sıra Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı çalışma ve strateji komisyonları ve Kalkınma Planları Hazırlık İhtisas Komisyonları gibi çeşitli kamu kurum ve kuruluşunun komisyonlarında aktif olarak görev almıştır. Profesör Aras, aynı zamanda Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nde Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almıştır.

Profesör Aras, Dünya Gazetesindeki köşesinde düzenli olarak yazmaktadır. Toplumsal ve kurumsal zorluklar için sürdürülebilir çözümler geliştirebilecek yeni nesil akademisyenler ve iş liderlerinin yetiştirilmesine önemli katkılar sağlayan Profesör Aras, 2020 yılında Türkiye’ye cesaret veren kadınlar listesinde yer almıştır.